(J) Jupiteris

Jupiteris: Saulės sistemos karalius

Jupiteris yra didžiausia Saulės sistemos planeta ir jis žinomas kaip "Saulės sistemos karalius", dėl:

  • Savo didelios masės , kuri yra daugiau nei dvigubai didesnė nei visų kitų Saulės sistemos planetų masės sumą sudėjus.
  • Gravitacinės įtakos, nes, dėl savo didelios masės, jis stipriai veikia veikia kitas planetas, asteroidus ir kometas.
  • Magnetinio lauko, kuris yra stipriausias visoje Saulės sistemoje. Jis apsaugo planetą nuo saulės vėjo ir sukuria įspūdingus poliarinius šviesos reiškinius, panašius į Žemės aurora polaris.
  • Didelios palydovų sistemos, iš kurių 4 tokie dideli, kad galime matyti juos žemėje: Io, Europa, Ganimedas ir Kalistas.

Šie reiškiniai ir ne tik padaro Jupiterį unikalia planeta, kuri domina mokslininkus Saulės sistemos tyrinėjimo bei kosminės kelionės atžvilgiu.

Jupiteris, be to, turi ir didelių dujinių debesų sistemas, kurios sukuria įspūdingus virš planetos paviršiaus sukasi audrų ir viesulų formavimus. Taigi, nedėlei Jupiteris laikomas ne tik Saulės sistemos karaliumi, bet ir viena įdomiausių mūsų kosminio kaimynystės vietų.

Jupiterio debesų ir jo palydovų sukimasis kurioje matyti Jupiterio raudonoji dėmė - NASA (Veidrodinė kopija paiimta iš Wikipedia: 790106-0203_Voyager_58M_to_31M_reduced.gif)

Jupiteris skrieja aplink Saulę 5,20 AU (778,5 Gm) atstumu, jo orbitos periodas - 11,86 metų. Tai trečias ryškiausias natūralus objektas naktiniame Žemės danguje po Mėnulio ir Veneros, stebimas nuo priešistorinių laikų. Jos pavadinimas kilęs nuo Jupiterio, pagrindinės senovės romėnų religijos dievybės:

Marmurinė Jupiterio statula - Jean-Pol GRANDMONT (Paiimta iš Wikimedia: File:0 Jupiter - Louvre MR 254 - Louvre-Lens (2).JPG)

Jupiterį, kaip ir visas mūsų Saulės sistemos planetas, romėnai pavadino vieno iš savo dievų vardu. Jupiteris buvo romėnų dievų karalius, graikų dievo Dzeuso atitikmuo. Jis buvo dangaus ir griaustinio dievas, buvo laikytas valstybės ir įstatymų gynėju. Galbūt todėl jo vardas buvo pasirinktas didžiausiai mūsų Saulės sistemos planetai pavadinti. Ši pavadinimų sistema padėjo žmonėms susieti kasdienį gyvenimą su nuolat kintančiu gamtos pasauliu ir atitiko to meto kultūrinius ir religinius įsitikinimus.