Totalitarizmo ir propagandos vaizdavimas George Orwell kūriniuose ‘1984’ ir ‘Gyvulių ūkis’

Kalba

Mieli kolegos ir gerbiami mokytojai,

Šiandien aš stoviu prieš jus, kad pasidalinčiau savo mintimis apie dvi George'o Orwello, įtakingo anglų rašytojo, genialiausias knygas „1984“ ir „Gyvulių ūkis“. Šie įžvalgūs šedevrai atspindi niūrias Orwello pranašystes apie totalitarinius režimus, manipuliacijas ir piktnaudžiavimą propaganda, temos kurios aktualios ir šiandien. Abu šie kūrybiniai darbai skirtingais būdais vaizduoja valdymo sistemų degradavimą į grubią distopinę realybę.

Pirmiausia, įsikurkime distopinėje „1984“ realybėje. Tai stulbinantis totalitarizmo, valdymo sistemos, kurioje piliečiai yra visiškai kontroliuojami vienos politinės valdžios - centralizuotos ir absoliutinės politinės valdžios, vaizdavimas. Tai aiškiai reprezentuoja pagrindinė valdymo galia knygoje - Didysis Brolis, kuris yra „1984“ realybės lyderis, jis stebi visus ir viską, net ir žmonių mintis. Nepaisant to, kad niekada iš tikrųjų nepatvirtino Didžiojo Brolio egzistavimo, Orwellas naudoja šį veikėją, absoliutinės valdžios ir jos asmenybės moduliavimui. Propagandos vaidmuo šiame totalitariniame režime taip pat labai pastebimas. „Partija“, kuri valdo tautą, manipuliuoja tikrove manipuliuodama istorinius įrašus, kaip sakoma knygoje - „tas, kuris valdo praeitį, valdo dabartį ir ateitį“. Šis manipuliavimas tiesa ir tikrovės iškraipymas sukelia „dvimintės“ sąvoką. Tai kritinio mąstymo, verčianti piliečius pasyviai priimti du prieštaraujančius įsitikinimus tuo pačiu metu - partijos naudojama sumani proto valdymo technika. Partija taiko daugybę proto kontrolės gudrybių, kad priverstų žmones paklusti vyriausybei.

O atvirkščiai, simbolinė Orwello istorija „Gyvulių ūkis“ piešia niūrų diktatūros paveikslą, kur gyvūnai, atstovaujantys visuomenės grupėms, maištauja prieš savo tironą ūkininką (maišto prieš carą alegorija), tačiau jų demokratinė visuomenė ilgainiui virsta priespaudos režimu. Knygos pavadinimas („Gyvulių ūkis“) kyla iš to, kai gyvūnai sukilo prieš ūkininką ir „Dvaro ūkį“ pervadino į „Gyvulių ūkis“, simbolizuojantį, kad jie jį perėmė. Orwellas naudoja kiaules, Napoleoną ir Sniegių, kurios pamažu įgyja valdžią, norėdamas pabrėžti centralizuotos valdžios pavojų vienos būtybės rankose. Nepaliaujamas Napoleono valdžios siekis panašus į kiekvieną pasaulio istorijos diktatorių. Jo vadovavimas paverčia pasaulį totalitariniu, o kadaise puoselėtais Gyvulinizmo principais manipuliuojama, kad atitiktų kiaulių poreikius. Priešingai, Sniegius reprezentuoja gerą jėgą, jis Gyvulinizmo aktyvistas, kurio valdžią nuvertė Napoleono propaganda ir jo nenumaldomas valdžios troškimas. Manoma, kad Napoleonas atstovauja XX a. 2 dešimtmečio sovietų diktatoriui Josifui Stalinui, o Sniegius atstovauja Leonui Trockiui, revoliuciniam marksistui ir politikos teoretikui, suvaidinusiam pagrindinį vaidmenį 1917 m. Rusijos revoliucijoje. Propagandą „Gyvulių ūkyje“ įkūnija Žvieglys, dešinioji Napoleono kiaulė. Žvieglio kalba ir įtikinėjimai verčia kitus ūkio gyvūnus manyti, kad negailestingi kiaulių įsakymai yra naudingi visiems. Jo iškreiptai vartojamos formuluotės, statistika ir loginės klaidos, tokios kaip „Apeliacija į baimę“, užmaskuoja jų slegiančios valdžios ir gyvenimo sąlygų tikrovę. Šis veikėjas pabrėžia Orwello kritiką totalitarinėms vyriausybėms ir piktnaudžiavimu propaganda, kuria siekdama kontroliuoti ir pakeisti viešąją nuomonę. Tai labai paplitusi realaus pasaulio propagandos taktika.

Ir „1984“, ir „Gyvulių ūkyje“ Orwellas perspėja apie propagandos pavojų totalitariniuose režimuose. Naudojant proto kontrolę, istorijos perrašymą, informacijos slopinimą, baimės taktikas ir valdžios centralizavimą. Šie kūriniai parodo, kaip totalitariniai režimai gali diktuoti, kas yra „tiesa“ ir „tikrovė“ - kitaip tariant, diktatūra. Orwello darbai gali atrodyti niūrūs ir pesimistiški, tačiau tai yra įspėjimai, rezonuojantys su žmonijos istorijos eiga. Jų visuotinis aktualumas byloja apie laisvo mąstymo atsparumą ir bebaimį atsisakymą paklusti valdžiai. Tikėtina, kad šie kūriniai beveik visada išliks aktualūs, nes istorija kartojasi. O mes turime atsižvelgti į šiuos įspėjimus ir būti budriems dėl neginčijamo autoriteto, kitaip galime dar kartą tapti slegiančių režimų aukomis.

Apibendrinant galima pasakyti, kad Orwello „1984-ieji“ ir „Gyvulių ūkis“ neapsiriboja vien pasakojimu, juose integruoti mąstyti skatinantys politiniai komentarai su kritiška totalitarizmo ir propagandos vaidmens totalitarinėse valdymo sistemose įžvalga. Žvelgiant į abu romanus, pagrindinė Orwello žinutė išlieka aiški: pasaulyje, kuriame tiesa tampa valdančiųjų pokštu, mūsų, kaip individų, pareiga yra klausinieti ir analizuoti jū klaidas, ir saugotis nuo slegiančių vyriausybių. Atminkite: „Visi gyvūnai lygūs, bet kai kurie gyvūnai lygesni už kitus“. Taigi būkime gyvūnai, kurie pasisako už lygybę, tiesą ir laisvę. Ačiū.